godziny pracy
& kontakt

Pon – Sb: 11 – 22

 

Łódź 93-114, Przędzalniana 99

email: kontakt@saisei.pl

tel: +48 665 – 307 – 006

Sól Epsom W medycynie

Zdrowotne właściwości soli Epsom są znane od pokoleń. Już nasze babcie wykorzystywały ją w domowej medycynie.

Decyduje o tym głównie wysoka zawartość magnezu, czyli składnika, który wpływa na pracę większości enzymów. W efekcie ma dobroczynny wpływ na kondycję psychiczną oraz fizyczną, ma działanie profilaktyczne (zmniejsza np. ryzyko zawału), a także w znacznym stopniu przyczynia się do regeneracji zmęczonego organizmu – pomaga zwalczyć napięcia psychiczne i stresy. Najpopularniejszą formą stosowania w celach regeneracji i relaksacji, są kąpiele solne. Inspiracje znajdziesz w artykule „Epsom w domowej strefie relaksu”

Znany jest wpływ angielskiej soli na układ odpornościowy, a jego także właściwości łagodzące ból. Przyniesie ulgę w stanach zapalnych i wszelkich bólach stawów, skurczach mięśni…

Z kolei dzięki zawartości siarki,  siarczan magnezu przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn i złogów.

Sól angielska bywa bardzo często stosowana w medycynie jako substancja przyśpieszająca gojenie się ran. Stosowanie kompresów z soli epsom na miejsca po oparzeniach słonecznych albo ukąszeniach owadów minimalizuje świąd i pieczenie oraz działa przeciwbólowo, regenerując skórę.

Dodatkowo warto stosować ją również we wszelkiego rodzaju urazach, takich jak stłuczenia lub siniaki, przyśpiesza ona bowiem gojenie się ran. Ponadto stosowanie kąpieli z siarczanem magnezu niweluje uczucie ciężkich nóg oraz zapobiega skurczom mięśni.

Warto także zaznaczyć, że siarczan magnezu ma także wpływ na metabolizm oraz wykazuje działanie przeczyszczające, dzięki czemu jest dobrym sposobem na zaparcia. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować go w nadmiarze, aby nie wywołać niechcianej biegunki.

Szczególnie polecana jest osobom, które mają problemy z tarczycą czy schorzeniami reumatoidalnymi.

Obszernie o właściwościach gorzkiej soli Epsom jak i jej podstawowych pierwiastków – siarki i magnezu -napisaliśmy w materiale „Sól Epsom – dar ziemi dla zdrowia i urody”


Oto kilka przykładów domowych zabiegów, z wykorzystaniem Epsom.


Okłady i kompresy:

Jako preparat na oparzenia słoneczne i ukąszenia komarów: 2 łyżki stołowe soli angielskiej rozpuszczamy w szklance wody, moczymy gazę / gazik i aplikujemy na skórę w postaci okładu na podrażnione miejsce.

Jeżeli potrzebujesz kompresu np. na opuchliznę i obrzęki czy zwichnięcia, rozpuść 2 szklanki soli Epsom w 2 litrach ciepłej wody.

W podobnej mieszance, połączonej z dobrze ciepłą wodą, możesz moczyć miejsce z drzazgą. Dzięki takiej płukance usunięcie drzazgi będzie znacznie łatwiejsze i mniej bolesne.

Tak przygotowana mikstura doskonale sprawdzi się na bolące stopy oraz przy zwalczaniu grzybicy i nieprzyjemnego zapachu stóp. Pomocna jest w walce z bólem wywołanym dną moczanową. Nogi moczymy codziennie przez 15-20 minut, a w przypadku grzybic zabieg należy stosować kilka razy dziennie. Roztwór solankowy jednocześnie zmiękczy skórę pięt.


Lecznicze kąpiele:

Łagodzi ból i skurcze mięśni – Sól Epsom koi nie tylko napięcie, ale i wiele rodzajów bólu (m.in. mięśni, stawów, kręgosłupa, ból pourazowy i migreny). Siarczan magnezu łagodzi stany zapalne, a także eliminuje problem zmęczonych nóg i uciążliwych skurczów mięśni. Prawidłowe funkcjonowanie mięśni, nerwów i enzymów jest możliwe m.in. dzięki podtrzymywaniu przez magnez równowagi elektrolitowej

Zapobiega chorobom – Siarczan magnezu bierze udział w przetwarzaniu insuliny i sprawia, że jest ona lepiej przyswajalna dla organizmu. W związku z tym sól Epsom zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, a także zapobiega nasilaniu się choroby. MgSO4 usprawnia również działanie układu krążenia. Biorąc kąpiele w soli Epsom zapewniamy sobie ochronę elastyczności tętnic, a także zmniejszamy ryzyko udarów, zakrzepów i chorób serca. Można to zdrowotne działanie połączyć z przyjemnością kąpieli relaksacyjnej.


Sól Epsom jako środek przeczyszczający – przyjmowanie doustne
Jak pisaliśmy wcześniej, sól Epsom można zażywać w dwóch postaciach – na zewnątrz i od wewnątrz, przygotowując kąpiele lub zażywając doustnie np. w formie roztworu. W tej ostatniej postaci sól angielska staje się środkiem przeczyszczającym.

Przyjmowana doustnie w minimalnej dawce odczuwalnie przyspiesza metabolizm oraz oczyszcza organizm ze złogów i toksyn poprzez pobudzanie wydzielania gruczołów trawiennych i żółci. Dlatego jest naturalnym lekiem na zaparcia. Bardzo ważna jest w tym przypadku wielkość dawki – spożycie nadmiernej ilości gorzkiej soli może skończyć się ostrą biegunką.

Jeśli chcemy osiągnąć właśnie taki efekt, należy dokładnie rozpuścić płaską łyżkę soli angielskiej w szklance letniej wody i wypić od razu, aby nie poczuć smaku (sól Epsom jest gorzka, więc nie należy do najpyszniejszych preparatów). Jak to działa? Otóż siarczan magnezu skutecznie wiąże wodę w jelitach – ma działanie osmotyczne, co przyspiesza proces wydalania złogów z przewodu pokarmowego. To bardzo przydatne zastosowanie, które stosuje się od wieków w celu opróżnienia jelit przed badaniami diagnostycznymi przewodu pokarmowego lub zabiegami chirurgicznymi. Nie zaleca się jednak zbyt częstego używania soli Epsom w postaci środków na przeczyszczenie – nie można codziennie tak intensywnie oczyszczać organizmu, bo razem z toksynami i złogami pozbywamy się z organizmu innych cennych mikroelementów.


Poznaj wszystkie moce soli angielskiej, również w innych dziedzinach. Szczególnie w kosmetologii i relaksacji. Przeczytasz o tym w innych artykułach, do których linki znajdziesz poniżej.WAŻNE INFORMACJE!!!

Przeciwwskazania w stosowaniu soli angielskiej, Epsom

Choć siarczan magnezu, to przede wszystkim ogromna dawka zdrowia, warto mieć na uwadze szczególne przypadki, kiedy nie powinno się go stosować lub należy skonsultować się wcześniej z lekarzem. Przede wszystkim gorzkiej soli nie powinno zażywać się w nadmiarze w formie doustnej. Jak wspomniano wyżej, siarczan magnezu przyjmowany w tej postaci ma właściwości przeczyszczające, a zbyt duża dawka może skończyć się biegunką. Regularne spożywanie soli Epsom w nadmiarze może skończyć się poważnymi zaburzeniami metabolizmu i rozleniwieniem jelit, a w efekcie problemami żołądkowymi. Ponieważ siarczan magnezu ma też właściwości relaksujące i przyczynia się do obniżenia ciśnienia, kąpiele solne i okłady u osób zmagających się z niedociśnieniem tętniczym, powinny być stosowane z umiarem i ostrożnością. Natomiast ze względu na działanie oczyszczające, sól gorzką powinny stosować w umiarze osoby z chorobami nerek. Jak widać, są to wyjątkowe sytuacje, a odpowiednie podejście do tematu i zdroworozsądkowe dawkowanie sprawia, że sól Epsom absolutnie nie może zaszkodzić, wprost przeciwnie – może pomóc.


Na co warto zwrócić uwagę, kupując sól angielską?

W sprzedaży siarczan magnezu znajduje się w różnych stopniach czystości. Do zastosowań osobistych (kosmetycznych i spożywczych) należy zaopatrzyć się w siarczan magnezu wysokiej czystości minimum 99%, oznaczonych np: czysty, czysty do analizy, spożywczy, CZDA, dostępny m.in. w naszym sklepie internetowym.

Wyłącznie na potrzeby pielęgnacji ogrodu, można stosować sól zakupioną w sklepach ogrodniczych i rolniczych. Ważnie, nie używaj jej do pielęgnacji ciała ani prozdrowotnie, gdyż jest to związek typowo techniczny i zawiera dużo zanieczyszczeń.

Nasza sól Epsom charakteryzuje się wysoką jakością, a jej czystość pozwala zakwalifikować ją jako produkt typu spożywczego. Daje to największe spektrum zastosowań.


Skład i nazewnictwo:

Wzór: MgSO4*7H2O,

Występuje pod nazwami: Sól Epsom, Sól gorzka, Sól angielska, Sól epsońska, Epsomit, siedmiowodny siarczan magnezu